Τελευταία νέα

Το Blog κλείνει προσωρινά

2007-01-22

13' απουσίας έφεραν την ανατροπή

ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ 2-3

Για μια ακόμη χρονιά ο γαύρος μας κέρδισε στην Τούμπα για το πρωτάθλημα και διεύρυνε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει για 9-10 χρόνια.

Εμένα με λυπεί αφάνταστα αυτή η ήττα. Πρώτον γιατί θεωρώ τα παιχνίδια με το γαύρο σημαντικά και δεν γουστάρω να χάνουμε και δεύτερον γιατί τελικά η εμφάνιση του ΠΑΟΚ δεν ήταν τόσο κακή.

Στο πρώτο μέρος είναι δεδομένο ότι υπήρχε μόνο ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο. Με πίεση ψηλά, με Τόργκελε να πλαισιώνει το Μίετσελ και τον Κωνσταντινίδη να βγαίνει κρυφός 3ος επιθετικός, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το γαύρο και τον κατέστησε ακίνδυνο. Ο Μπαρκαουάν έσβησε το Ριβάλντο και γενικά ο γαύρος δεν φάνηκε με εξαίρεση το σουτ στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε αρχικά ότι το παιχνίδι θα ισορροπούσε, μετά έχω την αίσθηση ότι πήραμε πάλι το πάνω χέρι και μετά σκοτάδι...

Το γκολ από στημένη φάση (κάτι απαράδεκτο και αδικαιολόγητο κατά την άποψή μου για επαγγελματικές ομάδες) που έφερε την ισοφάριση, ανάστησε τον ... παππού Ριβάλντο και πελάγωσε την ομάδα μας. Η οποία ομάδα μας αποφάσισε να απουσιάσει για 13 λεπτά και να φάει συνολικά 3 γκολ. Εκεί κάπου προστέθηκε και η κούραση των παικτών μας, το παραμύθι τελείωσε και η μείωση σε 2-3 απλά διόρθωσε την έκταση της ήττας.

Εκεί που σκάω πραγματικά είναι στο ότι χτες με εξαίρεση το τραγικό 13λεπτο παίξαμε καλά. Μπορεί να μην κάναμε τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες, αλλά όπως και να'χει ελέγχαμε τον αγώνα. Μετά το 1-1 χάσαμε την μπάλα και την ξαναβρήκαμε μετά το 1-3 όταν ήταν πια αργά.

Τέλος να πω ότι ο Καζναφέρης ήταν άψογος σε όλο το ματς, αλλά δυστυχώς τον κρέμασε ο βοηθός Γενναίος ο οποίος ήταν σε άλλο γήπεδο. Κάτι έχει εκείνη η πλευρά του γηπέδου πάντως γιατί είναι η ίδια με το ματς της Τετάρτης με το βάζελο, όπου ο επόπτης επίσης απουσίαζε...

Έτσι όπως κυλάει το φετινό πρωτάθλημα μπαίνουμε δυστυχώς πλεόν στο τρυπάκι να παλέψουμε για το UEFA, να αγχωθούμε για να βγούμε στο UEFA.

Εγώ σχετικά με αυτό είμαι βέβαια αισιόδοξος. Πρέπει να προσέξουμε μερικά κομβικά παιχνίδια (με ΠΑΟ και Άρη) γιατί αν χαθούν αυτά θα αρχίσει η ελεύθερη πτώση με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Ανασυγκρότηση λοιπόν και πάμε για το διπλό και μόνο στο Ηράκλειο, κόντρα στον Εργοτέλη.

ΥΓ Το τι άκουσα σήμερα στη δουλειά δε λέγεται: "γαύροι του βορρά", "στήσιμο της θυγατρικής", "υποκαταστήματα" και λοιπές παπαριές . Εγώ έχω να πω το εξής: Όσοι μη γαύροι και μη ΠΑΟΚτσήδες κράζουν σήμερα και φωνάζουν ας δουν και ας αναγνωρίσουν τη γύμνια τους πρώτα και μετά να παθιάζονται και να βγάζουν χολή κατά του ΠΑΟΚ.