Το Blog κλείνει προσωρινά

2007-09-13

Νορβηγία - Ελλάς 2-2: Κι όμως μπορούσαμε

Νορβηγία - Ελλάς 2-2 χτες στο Όσλο για τα προκριματικά του Euro 2008.

Ισοπαλία απέσπασε η Εθνική μας χτες στο Όσλο κόντρα στη Νορβηγία με τελικό σκορ 2-2.

Ίσως βέβαια είναι πιο σωστό να πούμε ότι την ισοπαλία την απέσπασαν οι Νορβηγοί, αν σκεφτεί κανείς ότι προηγηθήκαμε 2 φορές με γκολ του Κυριάκου και ότι είχαμε 2 δοκάρια με το Λυμπερόπουλο.

Έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε και το διπλό, αν το είχαμε πιστέψει περισσότερο. Αυτό φάνηκε σε περιόδους του αγώνα που η Εθνική ανέβηκε και πίεσε ψηλά, και έβαλε τη μπάλα κάτω. Εκεί φάνηκε λοιπόν ότι οι Νορβηγοί δεν είναι και καμιά υπερομάδα. Κάτι όμως η συντηρητικότητα του Ρεχάγκελ που πήγε το παιχνίδι χωρίς ρίσκο, κάτι η έλλειψη αυτοπεποίθησης από τους παίκτες, κάτι οι φιλότιμες προσπάθειες του Ελβετού διαιτητή και φυσικά η απίστευτη κωλοφαρδία των Νορβηγών, άφησαν το παιχνίδι στο 2-2.

Παρά το γεγονός ότι πήραμε το Χ δεν παίξαμε καλή μπάλα. Στο πρώτο ημίχρονο πέρα από τα 2 γκολ από στημένες φάσεις δεν απειλήσαμε. Ο Γκέκας δεν πήρε μπαλιές, ο $αλπιγγίδη$ και ο Καραγκούνης ήταν άφαντοι, όπως και τα δυο άκρα μας. Ο Χαλκιάς μας θύμισε κάτι από Νικοπολίδη στο δεύτερο γκολ των Νορβηγών. Περίμενε σέντρα, είχε λάθος θέση και τσίμπησε ένα γκολ που θα μπορούσε να είχε αποφύγει. Στο πρώτο γκολ του έγινε πεντακάθαρο φάουλ, το οποίο μόνο ο διαιτητής δεν είδε...

Στο δεύτερο ημίχρονο βέβαια ο Χαλκιάς έκανε πολύ μεγάλη εμφάνιση παρά το απίστευτο ξύλο που έφαγε από τους Νορβηγούς. Εκεί βέβαια δεν ευθύνονται μόνο οι Νορβηγοί που παίξανε αντιαθλητικά, αλλά κυρίως ο Ελβετός διαιτητής που επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι τους.

Πολύ μου άρεσε ο Λυμπερόπουλος, ο οποίος έδωσε πνοή στην Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο. Και ίσως θα έπρεπε ο Ρεχάγκελ να σκεφτεί να τον χρησιμοποιήσει από την αρχή.

Εν πάσει περιπτώσει η Εθνική μας έχει αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά υπάρχει ακόμα δρόμος και 4 παιχνίδια.

Επόμενα παιχνίδια είναι στις 13/10 με Βοσνία-Ερζεγοβίνη εντός και στις 17/10 με την Τουρκία εκτός.