Το Blog κλείνει προσωρινά

2007-09-24

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 3-0: Καταιγίδα

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 3-0 για τη 2η αγωνιστική της Super League

Απολαυστικό παιχνίδι είδαμε το Σάββατο στην Τούμπα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Γρήγορο γκολ στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Μελίσση σε στημένη φάση. Μετά δεν είδαμε σπουδαία πράγματα, η αλήθεια είναι ότι το "σύστημα γιόμα" έπαιξε αρκετές φορές, αλλά δεν απειληθήκαμε κιόλας στο ελάχιστο. Η αλήθεια είναι ότι το κέντρο μας δεν τράβηξε πολύ καλά, ο Βαγγελής κοιμόταν, ο δε Μπαϊάνο ήταν πολύ μόνος. Δεξιά ο Λάκης ήταν μάλλον σε κακή μέρα.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε την τύχη να πετύχουμε γρήγορα το 2-0 μετά από εκπληκτικό συνδυασμό των Σάλμον - Λάκη και ωραίο τελείωμα της φάσης από τον Βαγγελή. Μετά ο Ηρακλής κατέρρευσε, εμείς δεν γυρίσαμε πίσω, κάναμε και άλλες ευκαιρίες που τελικά έφεραν το τελικό 3-0 από τον Λάκη.

Οπότε Βαγγελής και Λάκης μάλλον μας τιμώρησαν, εμάς τους προπονητές της εξέδρας, που λέγαμε στο ημίχρονο, ότι πρέπει να βγουν αλλαγή.

Ακόμα και μετά το 3-0 η ομάδα δεν τραβήχτηκε, δεν βαρέθηκε, πίεσε και για 4ο γκολ, το οποίο απλά δεν ήρθε.

Μελανό σημείο του αγώνα για μένα το σκληρό, αντιαθλητικό και αντιεπαγγελματικό φάουλ που έκανε ο Νικολόπουλος στον Μπαϊάνο στο 80' και ενώ το σκορ ήταν ήδη στο 3-0, στέλνοντας τον παίκτη μας με το φορείο στα αποδυτήρια. Και επιτέλους πρέπει και οι Έλληνες διαιτητές να προστατεύουν τους παίκτες από τέτοιου είδους αλητείες στέλνοντας τους Νικολόπουλους με κόκκινη στα αποδυτήρια και από εκεί μέσω αθλητικού δικαστή για 3-4 αγωνιστικές στον καναπέ.

Στα θετικά βάζω την εμφάνιση Μπαϊάνο που έτρεξε, μοίρασε μπαλιές. Πολύ καλός ο Σβούρας στο ρόλο του αριστερού εξτρέμ στο 4-3-3 του Σάντος. (Μπράβο στο Σάντος που είδε ότι ο Σβούρας δεν μπορεί να παίξει μπακ γιατί του λείπει η ταχύτητα πλεόν). Πολύ μου άρεσε ο Σάλμον που μπορεί να μην έβαλε γκολ, αλλά άνοιξε διαδρόμους, ήταν μέσα στις φάσεις και "σέρβιρε" στο Βαγγελή έτοιμο το 2-0. Εξαιρετικός ο Κνολ στο κέντρο της άμυνας, δένει μαζί του η άμυνα και δεν περνάει τίποτα.

Δεν χρειάζεται να αναφερθώ καν στο Σάντος και την πνοή που έδωσε στην ομάδα. Ή μάλλον θα το κάνω, αλλά σε άλλο ποστ.

Στα θετικά επίσης η γεμάτη Τούμπα το Σάββατο το βράδυ. Γεμάτη από 20.000 ΠΑΟΚτσήδες και 1.000 Ηρακλειδείς που κάναν φανταστική ατμόσφαιρα. Και απέδειξαν ότι μπορούμε να βλέπουμε παιχνίδια παρέα, φίλοι διαφορετικών ομάδων.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και η παρουσία του Θοδωρή Ζαγοράκη που παρακολούθησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα από τη Θύρα 4 αγκαλιά με τον κόσμο! Μπράβο Θοδωρή, είχαμε να δούμε πρόεδρο στην Τούμπα από την εποχή Παντελάκη...

Επόμενος αγώνας με τον ΠΑΟ στη Λεωφόρο. ΕΚΕΙ θα φανεί η ωριμότητα της ομάδας μας.

ΥΓ1 Το ματς το είδαμε παρέα με τον ST και το αδερφάκι του. Στην ανάλυση του ημιχρόνου πέσαμε έξω, Λάκης και Βαγγελής μας έβαλαν γυαλιά.

ΥΓ2 Με το που γυρνάω σπίτι μου δείχνει η γυναίκα μου περιχαρής το προσκλητήριο για το γάμο ξαδέρφου. Κοιτάζω την ημερομηνία: 6/10 στις 8 το βράδυ. Που γ@μώτο, σκέφτομαι, πάει το ματς με τον ΟΦΗ... Και είναι και σκουλήκι ο ξάδερφος...