Τελευταία νέα

Το Blog κλείνει προσωρινά

2007-12-09

ΠΑΟΚ - Βέροια 2-0: Κακός ΠΑΟΚ, άνετη νίκη

"Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ξεκινήσαμε πολύ καλά και καταφέραμε να προηγηθούμε γρήγορα. Μετά το 10ο λεπτό κάναμε τα γνωστά λάθη, δηλαδή βιαστικές κινήσεις, αφήναμε αμαρκάριστους τους αντίπαλους κι όταν είχαμε την μπάλα κάναμε περιττές ενέργειες. Οι παίκτες έκαναν πολλές ατομικές ενέργειες και δεν είχαμε ομαδικότητα. Δεν είχαμε καλή κυκλοφορία, δώσαμε αδικαιολόγητα χώρο και γι' αυτό η Βέροια κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά να πάρει και τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 45ο λεπτό. Δεν θα ήταν άδικο ένα σκορ 1-1 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη βελτιωθήκαμε αρκετά, καταφέραμε να σκοράρουμε και πάλι, είχαμε διάθεση να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο κι αυτό οδήγησε στη δημιουργία πολλών ακόμη ευκαιριών. Θεωρώ δίκαιη τη νίκη μας, κυρίως για την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου. Σημασία έχει ότι πήραμε τους τρεις πόντους, οι οποίοι μας δίνουν δύναμη για τη συνέχεια."

Ο Γκονζάλες "γράφει" το 1-0

Τάδε έφη Φερνάντο Σάντος στην συνέντευξη τύπου συνοψίζοντας τα συμπεράσματά του για το παιχνίδι του Σαββάτου.

Να προσθέσω και εγώ τα δικά μου σχόλια τώρα.

Πιστεύω ότι σταθήκαμε τυχεροί στο ότι βάλαμε νωρίς τα γκολ στην αρχή του κάθε ημιχρόνου. Μετά το 1-0 ουσιαστικά δεν υπήρχαμε στο γήπεδο και αν ο αντίπαλος δεν ήταν τόσο κακός, σίγουρα δεν θα είχε αρκεστεί στη φλύαρη υπεροχή. Η οποία συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα έως το 2-0. Από εκεί και μετά η Βέροια κατέρρευσε και εμείς χάσαμε κάποιες ευκαιρίες για παραπάνω γκολ.

Ο Σάλμον πανηγυρίζει με ΓΧ και Μπαϊάνο το 2-0 που μόλις πέτυχε

Η ομάδα συνολικά δεν απέδωσε καλά. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ήταν το χειρότερο παιχνίδι της στην Τούμπα φέτος, χειρότερο και από την αγχωτική νίκη κατά του Εργοτέλη.

Ο Γεωργιάδης ήταν και πάλι εκπληκτικός, και παρά τα 35 του χρόνια έτρεχε σαν έφηβος από το 1' ως το 90'. Ας παραδειγματιστούν οι νεότεροι και ας ανασκουμπωθούν ώστε να πάψουν να είναι διαρκώς ανύπαρκτοι. Τα ακούς Λάμπρε;;; Καταπληκτικός επίσης και ο Σάλμον που επιβραβεύτηκε με γκολ και μας έκανε εκ νέου μια επίδειξη του πως αγωνίζεται ένα μοντέρνο σέντερ φορ. Πίεση, τρέξιμο, καμιά φάση δεν είναι χαμένη, ματιά για τον συμπαίκτη. Τι άλλο να προσθέσει κανείς; Ερωτηματικό για μένα και πάλι η μη χρησιμοποίηση του οικοδόμου Χριστοδουλόπουλου και η εμμονή στον αρνητικότατο και προχτές Βαγγελή.

Τέλος πάντων, κοιτάμε μπροστά. Η ουσία είναι ότι τσιμπήσαμε το τρίποντο άνετα και πάμε τώρα για άλλα.

Επόμενος αγώνας στο Περιστέρι, το Σάββατο 15/12/2007 στις 16:45 κόντρα στον Ατρόμητο.

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λες Σάνον. Κατά το τέλος του λεπτού το σύνθημα "Σάνον ζεις, για πάντα ΠΑΟΚτσής" δόνησε την Τούμπα.