Το Blog κλείνει προσωρινά

2008-01-13

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 0-1: Έπεσε η Τούμπα

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 0-1 για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Φούσκας

Έπεσε το απόρθητο της Τούμπας σε ένα παιχνίδι που κανονικά θα μπορούσε να λήξει και 5-1... 17 τελικές προσπάθειες κάναμε και η Ξάνθη μόλις 4. Ουσιαστικά σε 2 σοβαρές επιθέσεις που δεχτήκαμε, φάγαμε ένα γκολ...

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ καλός, ίσως ο καλύτερος ΠΑΟΚ φέτος στην Τούμπα. Η ομάδα πίεσε, κυκλοφόρησε όμορφα την μπάλα και δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες. Ενδεικτικά αναφέρω την τεράστια ευκαιρία του Λάκη στο 6', τα 2 σουτ του Μπαλάφα, την ευκαιρία του Σάλμον πριν το γκολ και την άλλη μετά το 0-1.

Όπως όμως λέει ο περίφημος νόμος του ποδοσφαίρου, όταν δεν βάζεις γκολ, τότε τρως. Και έτσι στο 35' φάγαμε από το πουθενά και από μια ανύπαρκτη επιθετικά ομάδα το 0-1.

Στο 2ο ημίχρονο η Ξάνθη κατέβηκε με 10 αμυντικούς. Παρόλα αυτά εμείς κάναμε πάλι πολλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του ΓΧ Γεωργιάδη. (Ναι, ναι πήραμε πέναλτι μετά από 2 χρόνια και προφανώς λόγω ελλιπούς εξάσκησης το χάσαμε...) Το σημείο αυτό αποδείχτηκε κομβικό, καθώς αντί να βάλουμε το 1-1 και να πιέσουμε για το 2-1 κόντρα στην Ξάνθη που έμεινε με 10 παίκτες, χάσαμε την ευκαιρία, αποσυντονιστήκαμε και αγχωθήκαμε για την ισοφάριση.

Οι ευκαιρίες υπήρξαν (Ίλιεφ, Μελίσσης. Γκονζάλες), αλλά το γκολ δεν ήρθε και έτσι χάσαμε από το πουθενά τους 3 βαθμούς.

Στη βαθμολογία μείναμε 6οι, αλλά χάσαμε έδαφος. Η ανάγκη για διπλό στο Καυταντζόγλειο με τη γριά είναι επιτακτική, όχι μόνο για να ρεφάρουμε, αλλά για να μην βρεθούμε πολύ πίσω και εκτός τροχιάς από νωρίς.

Επόμενο παιχνίδι λοιπόν την άλλη Κυριακή 20/01/2008 στις 1900 με τη γριά.

ΥΓ Τελευταία φορά που χάσαμε από την Ξάνθη ήταν το 1990, πάλι με 0-1. Να γιατί λέμε ότι οι παραδόσεις δεν παίζουν μπάλα...