ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-0: 4Χ4

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-0 για τη 19η αγωνιστική

Ούτε Jeep να ήμασταν. 4 στις 4 ήττες στο δεύτερο γύρο με 0 γκολ.

Τι άλλο να πει κανείς; Εγώ είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού.

Κόντρα σε μια από τις χειρότερες άμυνες του φετινού πρωταθλήματος και έχοντας 18 τελικές προσπάθειες δεν μπορέσαμε να βάλουμε 1 γκολ. Και χάσαμε πάλι πέναλτι.

Ας τα πάρουμε απ' την αρχή.

Ξεκινήσαμε αρκετά καλά με καλή κυκλοφορία και επιτέλους πίεση μπροστά. Μπορεί αρχικά να μην κάναμε ευκαιρίες αλλά δεν απειληθήκαμε κιόλας. Και την πρώτη φορά που απειληθήκαμε (από στημένη μάλιστα φάση), μαζέψαμε την μπάλα από τα δίχτυα.

Στην αντεπίθεση ο Τζόρβας του ΟΦΗ πιάνει ένα σουτ του Βερόν από εκείνα που δεν πιάνονται με τίποτα. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν είχε γίνει εκεί το 1-1 θα τους είχαμε πάρει φαλάγγι. Πρώτο κομβικό σημείο του αγώνα.

Μετά το 1-0 γενικά πήραμε τα ηνία του αγώνα. Κάναμε αρκετές φάσεις αλλά ουσία 0. Ο ΟΦΗ είχε μια πολύ κλασική ευκαιρία να μας κάνει το 2-0 και να μας στείλει αδιάβαστους, αλλά σταθήκαμε τυχεροί.

Και έρχεται το τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου. Ο Ίλιεφ κερδίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο Γκονζάλες και με χαρακτηριστική άνεση ο Τζόρβας το πιάνει. Ρε Γκονζαλες, ρε παλικάρι μου, πρωινό δεν έφαγες να χώσεις την μπάλα μέσα μαζί με τον τερματοφύλακα, γ@μω την καταδίκη μου; Δεύτερο κομβικό σημείο που θα μπορούσε να είχε αλλάξει ο ρους του αγώνα.

2 λεπτά αργότερα ο Λάκης μπαίνει στην περιοχή, ο Τζόρβας του κλαδεύει και τα 2 πόδια, και ο Παπασταμάτης δείχνει άουτ αντί για πέναλτι και αποβολή. Τρίτο κομβικό σημείο.

Και πάμε στο β' μέρος όπου τρέχουμε και κυνηγάμε έναν ανύπαρκτο ΟΦΗ. Πραγματικά ανύπαρκτο!

Έχουμε άπειρες ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε, αλλά η μπάλα δεν μπαίνει στο πλεκτό. Αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκονζάλες σε κενή εστία μετά από ωραία ενέργεια του Λάκη. Άμα χάνεις και τα άχαστα... Τέταρτο κομβικό σημείο του αγώνα.

Και φτάνουμε στις καθυστερήσεις όπου έχουμε ανοιχτεί για το 1-1 και ο ΟΦΗ μας καρφώνει το 2-0 στην μόλις δεύτερη τελική του προσπάθεια στο β' ημίχρονο. ΤΕΛΟΣ. Καταφέραμε να αναστήσουμε ακόμα έναν πεθαμένο...

Σήμερα συνολικά αν το δει κανείς παίξαμε καλά. Είχαμε κίνηση, πιέσαμε τον ΟΦΗ, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Ο Ίλιεφ με τον Βερόν (καλός παίκτης, μ' άρεσε) και τον οικοδόμο Χριστοδουλόπουλο κάναν πάρτι μπροστά, αλλά γκολ δεν βάλαν. Πίσω δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερη πίεση, αλλά είναι απαράδεκτο να τρως γκολ σε στημένη φάση. Για το Γκονζάλες τα είπαμε, τι να πούμε παραπάνω, για μένα είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ. Τραγικοί ήταν και ο Λάκης (για μια ακόμη φορά) και ο Μπαλάφας και ο Χαραλάμπους. Ρε Ηλία πότε θα βγάλεις μια σέντρα της προκοπής;;;

Οπότε το "παίξαμε καλά" είναι ανούσιο και πάει περίπατο. Τι να το κάνω όταν δεν μαζεύουμε βαθμούς και χάνουμε 4 σερί παιχνίδια;

Επειδή ήδη κάποιοι από εμάς αρχίσαν να κράζουν τον Σάντος να πω τα εξής:

Φταίει ο Σάντος που ο Γκονζάλες βάρεσε το πέναλτι σαν αδερφή; Ή στο ότι έχασε γκολ σε κενή εστία; Φταίει ο Σάντος που ο Λάκης δεν μπορεί να δώσει μια πάσα, ο Μπαλάφας παίζει σαν χεσμ€νος και ο Χαραλάμπους δεν μπορεί να βγάλει μια σέντρα; Ή μήπως φταίει που ο Παπασταμάτης κάνει γαργάρα καθαρό πέναλτι;

Σίγουρα φταίει σε πολλά ο Σάντος, αλλά και το υλικό δεν τον βοηθάει καθόλου. Φταίει π.χ. για την εμμονή του στο Λάκη, φταίει στο ότι σήμερα έβγαλε τον Ίλιεφ, αλλά κυρίως φταίει το υλικό της ομάδας για το χάλι μας.

Και αναρωτιέμαι εγώ: με τον Παράσχο θα ήμασταν καλύτερα ή μήπως ήδη στην Β' εθνική;

Ελπίζω με τις μεταγραφές που κάναμε, κάποια παλτά να μπουν επιτέλους στο ντουλάπι και να ησυχάσουμε.