Το Blog κλείνει προσωρινά

2011-03-14

ΠΑΟΚ - gay 2-1: Μεταμόρφωση και θρίαμβος

ΠΑΟΚ - gay 2-1 για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2010-2011

Ένας μεταμορφωμένος ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο εξαφάνισε τον δαφνοστεφανομένο ομοφυλόφιλο και πήρε δίκαια μια πολύ μεγάλη νίκη κάνοντας μάλιστα μια μεγάλη ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ του πρώτου μέρους βέβαια δεν βλεπόταν με τίποτα. Δεν είχε συνοχή, δεν είχε τρεξίματα, δεν είχε μαρκαρίσματα και δέχτηκε πίεση πολύ ψηλά. Το τελευταίο οδήγησε σε πολλά λάθη, σε μεγάλη κατοχή μπάλας για τον αντίπαλο. Ένα από τα λάθη οδήγησε στο 0-1 από τον Τζεμπούρ στο 12'. Προσωπικά (θα πω την αμαρτία μου) πίστεψα ότι εκεί τελείωσαν όλα, καθώς ο φετινός ΠΑΟΚ δεν γύρισε κανένα παιχνίδι μέσα στην Τούμπα. Η ομάδα θα μπορούσε να είχε βρεθεί και με 0-2 ή και 0-3 πίσω στο ημίχρονο, αλλά η υπεροψία των αντιπάλων και η υπερβολική χαλαρότητα τους στοίχισε τελικά. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ξαναβρήκε εφαρμογή, και στο 45' μετά από μια φάση διαρκείας που θα μπορούσε να είχε γίνει το 0-2, ο εξαιρετικός χτες Κούτσια έκανε το 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε μεταμορφωμένος εντυπωσιακά. Χωρίς να παίξει όμορφο ποδόσφαιρο, έπαιξε με δύναμη, με πάθος, έκλεισε τον αντίπαλο, έκανε ευκαιρίες, έβαλε με το Βιτόλο το δεύτερο γκολ με το (αυστηρό αλλά σωστό) πέναλτι επί του Βιεϊρίνια και πήρε πανάξια τη μεγάλη νίκη. Ο gay στο δεύτερο μέρος ήταν ανύπαρκτος, δεν βοηθήθηκε από τα πολυδιαφημισμένα ονόματά του, αλλά ούτε κι από τον προπονητή του και ξεβρακώθηκε και πάλι στην Τούμπα. Ήταν η 5 νίκη μας επί του gay στα τελευταία δυο χρόνια.

Μπροστά μας έχουμε πλέον τον ημιτελικό με την ΑΕΚ, ένα παιχνίδι που θα κρίνει την έκβαση της χρονιάς, στο οποίο όμως κατεβαίνουμε πάνοπλοι και πανέτοιμοι.

ΥΓ Φιέστες και γύρους θριάμβου στην Τούμπα κάνει μόνο ο ΠΑΟΚ! Το κατάλαβες χοντρέ;;;

Συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Έτο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Σαβίνι, Γκαρσία, Βιτόλο, Φωτάκης (58' Βιεϊρίνια), Κουτσιανικούλης (68' Σαλπιγγιδης), Ίβιτς (77' Τσουκαλάς), Μουσλίμοβιτς

Ολυμπιακός: Ολυμπιακός: Πάρντο, Μανιάτης, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Ντουντού (63' Φουστέρ), Ιμπαγάσα (72' Ουρτάδο), Μοδέστο, Ζαϊρί, Ρόμενταλ (73' Πάντελιτς),Τζεμπούρ

Διαιτητής: Κωνσταντινέας

Γκολ: Κουτσιανικούλης (45'), Βιτολο (71' πεν.) - Τζεμπουρ (12')

Κίτρινες κάρτες: Σαβίνι (32'), Βιεϊρίνια (79') - Ιμπαγάσα (66'), Πάρντο (70'), Αβραάμ Παπαδόπουλος (80')