Το Blog κλείνει προσωρινά

2011-10-24

ρούλης - ΠΑΟΚ 1-1: Έπρεπε να πάρουμε το διπλό

ρούλης - ΠΑΟΚ 1-1 για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2011-2012

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ πήρε χαλαρά το Χ από τον αντίπαλο. Αν το κυνηγούσε λίγο παραπάνω, πιστεύω ότι κάλλιστα θα μπορούσε να πάρει το διπλό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Ήδη στο 3'΄φάγαμε το γκολ - για μια ακόμη φορά από στημένη φάση και σέντρα στη μικρή περιοχή. Για τα πρώτα 15-20 λεπτά η ομάδα πελάγωσε κι έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, χωρίς όμως και να πιεστεί ιδιαίτερα. Από το 20' και μετά και μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ έπαιζε ουσιαστικά μόνος του. Δεν λέω ότι ήμασταν πολύ πιεστικοί ή ότι κάναμε τις άπειρες φάσεις, αλλά ελέγξαμε με χαρακτηριστική άνεση τον αγώνα.

Το 1-1 ήρθε με τον εξαιρετικό Σάκη Παπάζογλου στην αρχή του δεύτερου μέρους κι εκεί έπρεπε να πατήσουμε τον συμπολιτάκο κάτω στο χώμα. Θεωρώ ότι η ομάδα σεβάστηκε υπέρ του δέοντος το ερπετό, φοβήθηκε να ανοιχτεί κόντρα σε μια αστεία ομάδα που δεν είχε να παρουσιάσει τίποτα στο χόρτο, που δεν είχε κανένα πλάνο στο γήπεδο και πελάγωνε με το παραμικρό, και σπατάλησε μια ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό που θα έδινε μάλιστα και μια κλωτσιά στο ρούλη προς την Β' Εθνική.

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι χτες είχαμε πάρα πολλές απουσίες που επηρέασαν τον τρόπο με τον οποίο αναπτύχθηκε η ομάδα. Ο Σνάουτσνερ δεν είναι Λίνο σε καμιά περίπτωση, αλλά κι ο Ρομπέρ δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Με την τοποθέτηση του στον άξονα χάθηκε κι ο Βιεϊρίνια που άρχισε να φαίνεται όταν ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο στη φυσική του θέση στα αριστερά.

Σκόρπιες σκέψεις:
- Είναι κρίμα να τρως τέτοια φτηνά γκολ. Πετάξαμε βαθμούς δεχόμενοι ένα κοροϊδίστικο γκολ, χωρίς το ερπετό να κάνει άλλη ευκαιρία.
- Εξαιρετικός και χτες ο Λαζάρ, όχι μόνο για την σέντρα στη φάση του γκολ.
- Το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε χτες ο Παπάζογλου. Πίεσε, κράτησε μπάλα, πήρε κεφαλιές, παστέλωσε ένα πολύ ωραίο γκολ. Αξιοσημείωτο ότι πανηγύρισε έξαλλα το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του, κόντρα στην ομάδα που έπαιζε από πιτσιρίκι. Καθόλου τυχαίο.
- Η έμπνευση του Μπόλονι να χρησιμοποιήσει τον Ρομπέρ δεν του βγήκε. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει το Γεωργιάδη. Πάντως έκανε πολύ καλά που άφησε τον Ίβιτς στον πάγκο, αφού ο Σέρβος δεν μπορεί να παίξει 90 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο που μπήκε αλλαγή ήταν πολύ καλός.

Επόμενος αγώνας με το βάζελο στην Τούμπα την άλλη Κυριακή 30/10/2011.

ΥΓ Αυτή η χουντική διάθεση των διαιτητών να θέλουν να κατεβάσουν τα πανό από που μας ήρθε;;; Ο διαιτητής δεν έχει κανένα δικαίωμα να ζητά να κατέβουν πανό, ότι και να γράφουν. Αν δεν του αρέσει ένα πανό, μπορεί να το καταγράψει στο φύλλο αγώνα, και να ασχοληθεί η δικαιοσύνη. Αυτό το "δεν συνεχίζω τον αγώνα, αν δεν κατέβει το πανό" μας γυρίζει σε άλλες εποχές.