ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 0-1: Πήραμε ότι αξίζαμε

ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 0-1 για την 6η αγωνιστική των play off 2011-2012

Ένας εκνευριστικά ασόβαρος ΠΑΟΚ έχασε εντός έδρας από τον Ατρόμητο και κατάφερε να μείνει τελευταίος στα φετινά play off. Έτσι η σαιζόν 2012-2013 θα ξεκινήσει στις 19 Ιουλίου, δηλαδή σε λιγότερο από 2 μήνες...

Για μια ακόμη φορά αντιμετωπίσαμε ένα κρίσιμο παιχνίδι χωρίς τη δέουσα σοβαρότητα, συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση, χωρίς να έχουμε το μυαλό μας στο παιχνίδι και χωρίς να επιδείξουμε καμιά απολύτως ωριμότητα. Είχαμε να παίξουμε για δυο αποτελέσματα και καταφέραμε να χάσουμε.

Ξεκινήσαμε πολύ νωχελικά το παιχνίδι παρατάσσοντας μια ενδεκάδα "ότι να 'ναι" που χρειάστηκε χρόνο για να βρει τα πατήματά της μέσα στο γήπεδο. Δώσαμε έτσι χώρο στον Ατρόμητο που έκανε αισθητή την παρουσία του χτυπώντας καμπανάκια από νωρίς. Το γκολ δεν άργησε να έρθει, σε μια στημένη μπάλα που ο Κρέσιτς μένει καρφωμένος στο χώμα λες και τον έχουνε πακτώσει σε μπετόν κι ο Κλάους δεν ακολουθεί τον παίκτη του στην μεγάλη περιοχή: 0-1.

Από εκεί και μετά ξέραμε πως θα παιχτεί το υπόλοιπο παιχνίδι, πολύ απλά γιατί το είδαμε πάρα πολλές φορές φέτος. Ο Ατρόμητος έδωσε μέτρα στον ΠΑΟΚ, έκλεισε άψογα τους χώρους κι ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα. Από το 20' και μετά βελτιωθήκαμε λιγάκι, χωρίς όμως να κάνουμε κάτι στο πρώτο ημίχρονο.

Στην ανάπαυλα ο Μπόλονι έριξε μέσα τον Παπάζογλου δίνοντας όγκο στην επίθεση, αλλά αυτό δεν βοήθησε και πολύ. Ευκαιρίες υπήρξαν αρκετές στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε 3 δοκάρια άλλωστε, αλλά στην πραγματικότητα η εικόνα μας ήταν τραγική, με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις.

Η ειρωνεία είναι ότι η ΑΕΚ έχασε στο άλλο παιχνίδι κι αν εμείς είχαμε επιδείξει την ελάχιστη σοβαρότητα και κερδίζαμε χτες, θα είχαμε τερματίσει δεύτεροι και θα είχαμε το καλό εισιτήριο του Europa League στα χέρια μας. Με τα "αν" και τα "θα" δεν γίνεται δουλειά όμως, κι έτσι μείναμε τέταρτοι και καταϊδρωμένοι.

Συνολικά από αυτήν τη σειρά αγώνων πήραμε ξεκάθαρα αυτό που αξίζαμε. Ήμασταν ασόβαροι, δεν ήμασταν σε θέση να διασφαλίσουμε τα ελάχιστα κεκτημένα και δικαίως βρεθήκαμε εκεί που βρεθήκαμε. Εξηγούμαι:

- Θα μπορούσαμε να είχαμε μπει με έναν βαθμό στα play off αντί για 0, αλλά καταφέραμε το 2-3 της Λειβαδιάς να το κάνουμε 4-3 στις καθυστερήσεις. Ακόμα κι η ισοπαλία θα αρκούσε για το πονταλάκι.
- Ξεκινήσαμε τα play off κάνοντας στον πρώτο γύρο 7 βαθμούς και κανέναν στο δεύτερο. Με ενεργητικό μάλιστα 0 γκολ...
- Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ δεν κρατήσαμε το 1-0 στα τελευταία λεπτά, δεχτήκαμε και δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα να χάσουμε το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.
- Αποκορύφωμα η χτεσινή απαράδεκτη εμφάνιση και ήττα από τον Ατρόμητο.

Το ότι στην πορεία αυτών των αγώνων είχαμε κι εγκληματικές διαιτητικές αποφάσεις εις βάρος μας είναι τελικά λεπτομέρεια και δεν αλλάζει το γεγονός ότι είχαμε μέχρι και τον τελευταίο αγώνα την ευκαιρία να πάρουμε τη 2η θέση και το καλό εισιτήριο του Europa League. Οι παίκτες κι ο προπονητής ήταν όμως τουρίστες και το αποτέλεσμα θα είναι να κάνουν τουλάχιστον ένα μήνα λιγότερο διακοπές.

Η χρονιά κλείνει άδοξα και με εξαίρεση την ευρωπαϊκή πορεία κρίνεται αποτυχημένη. Τις επόμενες μέρες κι αφού ακούσω τον Μπόλονι την Τρίτη, θα επανέλθω για να κάνω την ανασκόπηση της σαιζόν.