Το Blog κλείνει προσωρινά

2012-08-31

Rapid - ΠΑΟΚ 3-0: Τραγική εμφάνιση κι αποκλεισμός

Rapid - ΠΑΟΚ 3-0 χτες 30/08/2012 για τα play off του Europa League 2012-2013

Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε χτες ο ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα και να αποκλειστεί από τους ομίλους του φετινού Europa League.

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω σήμερα το σχολιασμό μου. Από την τραγική άμυνα; Από τα λάθη του Δώνη; Από την εμφάνιση πολλών παικτών που ήταν ωσεί παρόντες στο γήπεδο;

Νομίζω ότι το βασικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ χτες δεν ήταν οι απουσίες των Λαζάρ-Σάλπι, αλλά τα τραγικά κενά στην άμυνα. Το πρώτο γκολ το δεχόμαστε μετά από ελεύθερο βολέ του τερματοφύλακα, κι όταν υποτίθεται ότι η άμυνα είναι στημένη. Αλλά φευ, η άμυνα (Εττό αρχικά, το κέντρο μετά) κοιμόταν και το 1-0 ήρθε στο ημίωρο σε μια φάση του αγώνα που είχαμε ισορροπήσει μετά το κακό ξεκίνημα κι είχαμε κάνει και 2 ευκαιρίες (Ρομπέρ, Κλάους). Μετά το 1-0 αποσυντονιστήκαμε και για το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Η Ραπίντ μάλιστα έφτασε κοντά στο 2-0 λίγο πριν το ημίχρονο σε μια φάση που η άμυνα πάλι κοιμόταν.

Το 2-0 ήρθε τελικά αμέσως μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, μετά από στημένη μπάλα. Ο Βίβιαν δεν ακολούθησε τον παίκτη του, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το γκολ με χαρακτηριστική άνεση. Από εκεί και μετά η Ραπίντ κλείστηκε κι εμείς δεν μπορέσαμε να πιέσουμε ορθόδοξα. Υπήρξαν πάντως οι ευκαιρίες για το γκολ (Κλάους πρώτα, Βίβιαν μετά), αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Από κάποιο σημείο και μετά η ομάδα κατέρρευσε κι ήρθε και σαν κερασάκι και το 3-0 στις καθυστερήσεις όταν ο Γλύκος είχε κατέβει στην αντίπαλη περιοχή.

Είναι να απορεί κανείς βέβαια και με κάτι επιλογές του Δώνη. Πραγματικά αναρωτιέμαι τι όνειρο είδε και έβαλε τον Βίβιαν βασικό σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι. Έναν παίκτη που άργησε να ενσωματωθεί στον ΠΑΟΚ και δεν είχε ούτε λεπτό συμμετοχής μέχρι χτες. Δεν κρίνω την αξία του παίκτη, αυτή θα την δούμε εν καιρώ, αν και χτες εκτέθηκε ουκ ολίγες φορές. Κρίνω την λανθασμένη επιλογή του προπονητή. Λανθασμένη επίσης ήταν κι η διαχείριση του Γκαρσία. Ήδη στην συνέντευξη τύπου πριν τον αγώνα ο Δώνης μας είπε ότι ο Γκαρσία μπορεί να βγάλει 60 λεπτά. Κι αντί να τον κάνει αλλαγή, τον κράτησε μέσα στο παιχνίδι σε μια φάση του αγώνα που κυνηγούσαμε να στείλουμε τον αγώνα στην παράταση, οπότε ο Γκαρσία θα έπρεπε να παίξει 120 λεπτά! Κι όχι μόνο τον κράτησε μέσα, αλλά έβγαλε το απίστευτο τρεχαντήρι Κάτσε! Αποτέλεσμα να υποτροπιάσει ο Γκαρσία και από το 70' και μετά να παίζουμε ουσιαστικά με 10 παίκτες.

Συνολικά όλος ο ΠΑΟΚ ήταν απών χτες. Ποιον να πρωτοαναφέρω; Τον για μια ακόμα φορά αόρατο κι αδιάφορο Εττό; Τον Γιάννου; Τον Βίβιαν; Τον Κουμαλό;;; Οι παίκτες νομίζω ότι δεν είχαν καταλάβει την κρισιμότητα του αγώνα, ενδεχομένως να είχαν χάσει και τη συγκέντρωσή τους με τα όσα γίνονταν γύρω από το παιχνίδι: τιμωρία, κόσμος ναι ή όχι, το μυαλό πολλών ήταν ίσως ήδη στην κλήρωση. Δεν ξέρω.

Αυτό που με πικραίνει δεν είναι τόσο ο αποκλεισμός, όσο το ότι ήρθε από μια ομάδα καφενείο. Άλλο το να σε αποκλείει μια καλύτερη ομάδα (βλ. ΤΣΣΚΑ, Ουντινέζε) κι άλλο να σε αποκλείει το καφενείο της Βιέννης. Το καφενείο όμως έβγαλε όλες του τις δυνατότητες στο χόρτο, ενώ ο ΠΑΟΚ όχι. Το καφενείο αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε, ενώ ο ΠΑΟΚ όχι. Το καφενείο πάλεψε για την πρόκριση, ενώ ο ΠΑΟΚ όχι. Το καφενείο είχε τελικά και την τύχη μαζί, αλλά η τύχη πάει στους τολμηρούς.

Η σφαλιάρα αυτή μας κοστίζει πολλά χρήματα και θα μας αναγκάσει να σέρνουμε του χρόνου μαζί μας και την τιμωρία της UEFA. Αν είχαμε περάσει χτες θα εκτίαμε την ποινή μας φέτος και θα καθαρίζαμε. Πέρα από αυτό όμως, νομίζω ότι το χτεσινό παιχνίδι έδειξε και τι να περιμένουμε από την ομάδα φέτος. Έδειξε ότι πολλοί παίκτες μας δεν έχουν την εμπειρία και το τσαγανό να διαχειριστούν παιχνίδια που η μπάλα κυριολεκτικά καίει.

Ο Δώνης είπε χτες ότι ο αποκλεισμός δεν είναι καταστροφή. Θεωρώ ατυχή τη δήλωση, στον ΠΑΟΚ δεν αρμόζει να κάνεις τέτοιες δηλώσεις. Από την άλλη βέβαια αυτή η ομάδα δεν μπορεί να παίζει Πέμπτη-Κυριακή, γιατί ούτε την ποιότητα έχει, ούτε και το απαραίτητο βάθος στο ρόστερ της. Θυμίζω επίσης ότι την τελευταία φορά που δεν μπήκαμε στους ομίλους μετά τον αποκλεισμό από το καφενείο με τις καρδούλες της Χέρενφεεν το 2009, ο ΠΑΟΚ κυνήγησε το πρωτάθλημα, έχοντας μόνο ένα παιχνίδι την εβδομάδα.

ΥΓ Εττό αγόρι μου, ετοίμασε ένα αλεξίπτωτο να σε ρίξουμε στο Ζάγκρεμπ στην πτήση της επιστροφής...