Τελευταία νέα

Το Blog κλείνει προσωρινά

2012-10-01

ΠΑΟΚ - ρούλης 4-1: 4 στο 44

ΠΑΟΚ - ρούλης 4-1 χτες 30/09/2012 για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2012-2013

Ένας σαρωτικός ΠΑΟΚ σκόρπισε χτες το βράδυ το συμπολίτη ήδη από το πρώτο ημίχρονο φιλοδωρώντας τον με 4 γκολ.

Το παιχνίδι κύλησε όπως ακριβώς θέλαμε. Ο ΠΑΟΚ έβαλε πολύ νωρίς το γκολ κάτι που αποδιοργάνωσε τον αντίπαλο και τον έβγαλε εκτός του πλάνου του που ήταν να κρατήσει όσο πιο πολύ γίνεται το μηδέν ώστε να μας σπάσει τα νεύρα και να κυνηγήσει κάτι καλύτερο στα τελευταία λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ μετά από πολύ ωραία σέντρα και καταπληκτικό σουτ του Λόρενς πήρε κεφάλι στο σκορ ήδη από το 12ο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του συμπολιτάκου τα 'χασαν, εμείς ελέγξαμε το χώρο του κέντρου με χαρακτηριστική άνεση και παίζοντας πρέσσινγκ αρκετά ψηλά αναγκάσαμε τον αντίπαλο να κάνει απανωτά λάθη. Τα λάθη αυτά οδήγησαν στο 2-0 με κεφαλιά του Κατσικά και στο 3-0 με μακρινό σουτ του Φωτάκη. Ο ρούλης κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με τον Αγκάνθο, αλλά ο Κλάους βάζοντας το γκολ της χρονιάς στο 43' έφερε τη διαφορά και πάλι στα 3 γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε με τη μοναδική ευκαιρία του Κλάους για το 5-1 στο 49', αλλά από εκεί και πέρα σβήσαμε τις μηχανές, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων όπως είπε κι ο Εττό μετά το παιχνίδι. Ο αντίπαλος προσπάθησε να κάνει κάποια πράγματα, δεν του βγήκαν και το γύρισε στο κλωτσίδι. Δυστυχώς εκεί ο Κάκος αποφάσισε να γίνει αυτό πρωταγωνιστής του αγώνα, έχασε τον έλεγχο του, εμείς χάσαμε αναίτια -αφού προηγούμασταν με 3 γκολ- την ψυχραιμία μας και το παιχνίδι έγινε ροντέο με εκατέρωθεν νεύρα. Αυτό μας στοίχισε τις αποβολές πρώτα του Κατσικά και μετά του Λόρενς, που σίγουρα θα μας λείψει στον επόμενο αγώνα.

Το παιχνίδι το πήραμε άνετα γιατί η διαφορά ποιότητας στο κέντρο έγειρε την ζυγαριά υπέρ μας. Όπως και να το κάνουμε Λαζάρ-Κάτσε-Φωτάκης-Ρομπέρ είναι αρκετές κλάσεις πάνω από την αντίστοιχη τετράδα του αντιπάλου (φταίνε κι οι επιλογές του Κατσαβάκη για την κακή εικόνα του κέντρου του ρούλη βέβαια), δεν τους άφησαν να κάνουν παιχνίδι, κόβανε τις επιθέσεις του άνετα και μοίραζαν άμεσα παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι με εξαίρεση το γκολ του Κατσικά, όλα τα άλλα γκολ μας προήλθαν από τη ροή του παιχνιδιού.

Αυτό που με προβλημάτισε χτες ήταν η εικόνα της άμυνας. Δεχτήκαμε πάρα πολλές φάσεις από στημένες μπάλες κι αν δεν βρισκόταν ο Γλύκος σε εξαιρετική βραδιά, σίγουρα θα είχαμε δεχτεί κάποιο γκολ ακόμα. Στη ροή του αγώνα η άμυνα δεν είχε προβλήματα, αλλά στα στημένα είχαμε τραγική εικόνα. Εκεί υπάρχουν τεράστια περιθώρια βελτίωσης.

Σκόρπια σχόλια:
- Εξαιρετικός ο Ρομπέρ χτες. Δυο ασίστ και γενικά εξαιρετική παρουσία από έναν παίκτη στον οποίο κανένας μας δεν πίστευε το καλοκαίρι εκτός από το Δώνη.
- Εξαιρετικός κι ο Κλάους, έβαλε το γκολ της χρονιάς, αλλά έχασε και δυο τετ-α-τετ τα οποία δεν επιτρέπεται να χάνει.
- Θα μας λείψει ο Λόρενς που τσίμπησε στις προκλήσεις των ερπετών και δικαίως αποβλήθηκε.
- Στα θετικά η επιστροφή του Σάλπι. Στα αρνητικά η αποβολή Κατσικά κι η 4η κάρτα στον Κάτσε.

Αφήνουμε τους πανηγυρισμούς πίσω μας, άλλωστε ο αντίπαλος ήταν πολύ λίγος για να μας κοντράρει και το παιχνίδι μόνο κατ' ευφημισμό ήταν ντέρμπι και κοιτάμε μπροστά. Η ομάδα βρίσκει σιγά-σιγά ρυθμό, γίνεται μεσοεπιθετικά καλύτερη και θα γίνει ακόμα καλύτερη, αφού όπως είπε κι ο Δώνης, μη έχοντας μεσοβδόμαδα ευρωπαϊκούς αγώνες, έχει το χρόνο να δουλέψει κάποια πράγματα, αλλά και να ξεκουραστεί. Επόμενος αγώνας με τον ΟΦΗ στην Κρήτη.

Τα highlights του αγώνα

ΥΓ Ελπίζω αυτή η τεσσάρα στην ομάδα του άρθρου 44 να τους βουλώσει το στόμα γιατί μας είχαν πρήξει τις τελευταίες μέρες.

ΥΓ2. Απαράδεκτη για μια ακόμη φορά η ΕΛΑΣ που μας φλόμωσε και πάλι αναίτια στο δακρυγόνο, τόσο πριν όσο και μετά τον αγώνα. Αν ερχόταν δηλαδή φίλοι του αντιπάλου τι θα γινόταν;;;