Τελευταία νέα

Το Blog κλείνει προσωρινά

2013-04-22

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Κολλύριο

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 χτες 21/04/2013 για την 30η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2012-2013

Σε ένα πολύ υποτονικό και βαρετό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 επί του ΠΑΣ και μπαίνει στα play off με 4 βαθμούς.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι το πρώτο ημίχρονο του χτεσινού αγώνα ήταν ότι χειρότερο έχουμε δει από τον φετινό ΠΑΟΚ. Κάκιστη ανάπτυξη, παιχνίδι αργό και χωρίς φαντασία, μηδέν πρωτοβουλίες από τους παίκτες, μηδέν συνδυασμοί, όλα μηδέν. Όταν φτάνει κι ο ίδιος ο Δώνης να λέει στη συνέντευξη τύπου ότι κουράστηκε με αυτό που έβλεπε και λυπήθηκε τον κόσμο που πλήρωσε εισητήριο, καταλαβαίνουμε όλοι για τι χάλι μιλάμε. Χρειαζόμασταν κολλύριο για να δούμε τον χτεσινό ΠΑΟΚ του πρώτου μέρους. Στο διάστημα αυτό που εμείς απλά περπατούσαμε στο γήπεδο χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα, ο μαχητικός ΠΑΣ έχασε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες που θα μπορούσαν να μας βάλουνε σε μπελάδες.

Στο ημίχρονο ο Δώνης έβγαλε τον αρνητικό Λόρενς, ανέβασε τον Κατσουράνη στα χαφ κι έβαλε τον Ιντζίδη στα στόπερ. Με την άνοδο του Κατσουράνη το κέντρο "έδεσε", βγήκαν κάποιες μπαλιές στην επίθεση η ομάδα πίεσε πιο ορθολογικά κι η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε. Όχι ότι παίξαμε καμιά σπουδαία μπάλα, αλλά μας ένιωσε λίγο η αντίπαλη άμυνα. Τα γκολ δεν άργησαν να έρθουν και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι και στα δυο γκολ συμμετείχε ο Κατσουράνης.

Γενικά η εικόνα που παρουσίασε το κέντρο μας χτες με τον Κατσουράνη μάλλον πρέπει να προβληματίσει το Δώνη αναφορικά με το που πρέπει να παίζει ο παίκτης. Από το βήμα αυτό έχουμε πει αρκετές φορές ότι ο Κατσουράνης είναι χαφ, από την άλλη βέβαια πρέπει να ομολογήσουμε ότι δίδυμο Σίφο-Κάτσουρ στα σέντερ μπακ έχει δέσει και παρουσιάζει μεγάλη σταθερότητα.

Συνολικά η εικόνα μας χτες ήταν κάτω του μετρίου, αλλά πήραμε μια σημαντική νίκη και ξεκινάμε τα play off με 4 βαθμούς, έναντι 2 του Αστέρα και 0 του Ατρομήτου και του ΠΑΣ. Με 62 βαθμούς τελική συγκομιδή για τη φετινή σαιζόν, τη δεύτερη καλύτερη επίθεση και τη δεύτερη καλύτερη άμυνα (46-19 τα γκολ) μπορούμε να πούμε ότι πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι από τους αριθμούς. Προσωπικά όμως δεν είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα μας, αλλά αυτό είναι μάλλον υποκειμενικό.

Όπως είπα κι άλλη φορά, η σαιζόν αρχίζει τώρα για εμάς. Καλή η δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο, αλλά δεν λέει τίποτα απολύτως. Έπονται τα play off που θα αρχίσουν στις 15 Μαΐου 2013 που θα κρίνουν την τελική κατάταξη και τα ευρωπαϊκά εισητήρια.

Και φυσικά το Σάββατο έχουμε τον ημιτελικό στην Τρίπολη που θα κρίνει το αν θα πάμε στον τελικό του ΟΑΚΑ της 11ης Μαΐου. Θέλω να ελπίζω ότι θα παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα κι ότι θα πάρουμε την πρόκριση.