Το Blog κλείνει προσωρινά

2013-05-23

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 1-2: Έτσι μάλιστα

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 1-2 για την 3η αγωνιστική των Play Off 2012-2013

Ο καλύτερος φετινός ΠΑΟΚ πέρασε σχετικά άνετα από τον Αστέρα, έφτασε τους 7 βαθμούς και είναι και πάλι στην πρώτη θέση της σχετικής κατάταξης.

Αυτή ήταν πραγματική εμφάνιση ΠΑΟΚ. Η ομάδα έβγαλε εγωισμό μετά το κράξιμο, έβγαλε επιτέλους πάθος, έδειξε δύναμη και χαρακτήρα. Κυριάρχησε σε όλο το 90λεπτο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, έπνιξε τον Αστέρα που έκανε το πρώτο του σουτ στο 63' και γενικώς μας έκανε όλους να αναθαρρήσουμε με την χτεσινή εμφάνιση. Το ότι τα γκολ ήρθαν αργά είναι απλή λεπτομέρεια χωρίς μεγάλη σημασία. Το πρώτο το έβαλε ο Κλάους που μόλις είχε μπει αλλαγή και το δεύτερο ο Κατσουράνης.

Η εικόνα χάλασε λίγο στο τέλος από την ανόητη αποβολή του Σίλντενφελντ που χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλο, με αποτέλεσμα να δοθεί και πέναλτι και να γίνει το 1-2. Η ομάδα πιέστηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά νομίζω ότι δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη νίκη.

Έτσι μπορούμε να διεκδικήσουμε πράγματα στα φετινά play off. Μόνο με τέτοιες εμφανίσεις. Μόνο με τη χτεσινή σοβαρότητα και το χτεσινό πάθος μπορούμε να μιλάμε για πρωτιά στα Play Off. Η χτεσινή εμφάνιση πρέπει όμως να έχει και συνέχεια για να μην πεταχτεί στα σκουπίδια. Η ομάδα πρέπει να δείξει τα ίδια στοιχεία και την Κυριακή ώστε να κερδίσει και να καθαρίσει τον Αστέρα. Καλό θα είναι να μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα και να μείνουμε συγκεντρωμένοι στο στόχο μας.