Το Blog κλείνει προσωρινά

2013-07-31

ΠΑΟΚ - Metalist 0-2: Χάθηκε η ευκαιρία

ΠΑΟΚ - Metalist 0-2 για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League

Χάθηκε η ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να περάσει στα play off του φετινού Champions League μετά τη χτεσινή εντός έδρας ήττα από τη Μέταλιστ με 0-2.

Η ομάδα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, πίεσε ψηλά, έκανε πολλές φάσεις (με αποκορύφωμα αυτές του Γεωργιάδη και του Κλάους) αλλά τις σπατάλησε όλες. Στην πρώτη ούτε καν φάση που κάναν οι Ουκρανοί στο 43', ο Βιτορ έκανε ένα ανόητο και περιττό πέναλτι. Το 0-1 ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα και τσάκισε ψυχολογικά τον μέχρι τότε ανώτερο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα μπήκε τελείως αποπροσανατολισμένη και "χαμένη" στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα. Έδωσε πολλούς χώρους στον αντίπαλο, οι οποίοι σε μια αντεπίθεση εκμεταλλεύτηκαν τη λανθασμένη έξοδο του Χακόμπο για το 0-2. Από εκεί και πέρα είδαμε έναν ακόμα χειρότερο ΠΑΟΚ κι ένα πάρτι των Ουκρανών. Το ότι δεν έγινε το 0-3 οφείλεται λίγο στην τύχη και λίγο στην επιπολαιότητα των Ουκρανών.

Ο ΠΑΟΚ έχασε το παιχνίδι χτες και πιθανότητα και την πρόκριση, όχι γιατί παρουσιάστηκε κακός ή ανέτοιμος αγωνιστικά, αλλά για 2 άλλους λόγους.

Πρώτον σπατάλησε τις πολλές ευκαιρίες που είχε στο διάστημα που ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο. Σε αυτό το επίπεδο δεν νοείται να σπαταλάς τόσες ευκαιρίες γιατί ο αντίπαλος τιμωρεί.

Δεύτερον κατέρρευσε ψυχολογικά μετά το 0-1. Αντιλαμβάνομαι ότι η ομάδα δεν είναι ακόμα 100% έτοιμη (μη έχοντας παιχνίδια στα πόδια της), αλλά αυτήν την κατάρρευση δεν την έχω δει ποτέ σε παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

Τα περί μεταγραφών κλπ που ακούγονται σήμερα τα ακούω "βερεσέ". Για ένα ημίχρονο είδαμε έναν πολύ ποιοτικό ΠΑΟΚ, πράγμα που σημαίνει ότι είμαστε ήδη σε ένα καλό επίπεδο, αλλά πρέπει να δουλευτεί ο τομέας της ψυχολογίας και της νοοτροπίας. Δεν νοείται να πετάει λευκή πετσέτα η ομάδα από το 43'.

Ας ελπίσουμε σε μια καλή κλήρωση στα play off του Europa League, ώστε να περάσουμε στους ομίλους του και αφενός να σβήσουμε την τιμωρία κι αφετέρου να δούμε και λίγο Ευρώπη από κοντά.

ΥΓ Υπάρχει κανείς που να αμφιβάλλει στο ότι ο κόσμος θα μπορούσε να αφυπνίσει την ομάδα χτες;;; Ας όψονται τα μαλακισμένα που κάναν το ντου με τη Ραπίντ...